Saopštenje – Održana obuka уз подршку ГИЗ пројекта за развој приватног сектора у Србији у сарадњи са Секретаријатом за пољопривреду Градске управе града Београда
Нaциoнaлнo удружeњe зa рaзвoj oргaнскe прoизвoдњe, Сeрбиa Oргaникa уз подршку ГИЗ пројекта за развој приватног сектора у Србији у сарадњи са Секретаријатом за пољопривреду Градске управе града Београда oргaнизovalo 15. јуна обуку из области органске производње у Београду. Обука је намењена особљу градских општина са територије Града Београда, осталих локалних самоуправа и Регионалних развојних агенција из сектора пољопривреде и руралног развоја како би се обезбедили пренос знања и подршка пољопривредницима који желе да се укључе у органску производњу. Препознавши потенцијал органске производње ГИЗ пројекат за развој приватног сектора у Србији више од деценије интезивно подржава овај сектор и његове учеснике, кроз бројне активности које имају за циљ унапређење, развој, иновативност и промоцију, што је такође и циљ спровођења актуелних обука.
„Mi kao grad subvencionišemo organsku proizvodnju i dajemo podsticaje preko javnih poziva. Ove godine ih je bilo pet. U saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom vršimo besplatne obuke za ljude koji su zainteresovani za organsku proizvodnju“, rekao je Savo Pavičić iz sekretarijata za poljoprivredu Grada Beograda.
Ove godine obuke će se sprovesti na Poljoprivrednom fakuktetu od 10. do 20. septembra, a praktična nastava će se izvesti na imanju tog fakulteta „Radmilovac“.
Obuka je namenjena osoblju gradskih opština sa teritorije Beograda, ostalih lokalnih samouprava i Regionalnih razvojnih agencija iz sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja kako bi se obezbedili prenos znanja i podrška poljoprivrednicima koji žele da se ukljuce u organsku proizvodnju.
Serbia Organika je uz podršku GIZ-a ove godine sprovela dve obuke, u Nišu i Zaječaru i nastaviće ih sa ciljem da što veći deo Srbije bude obuhvaćen.
„Organskja proizvodnja već godinama pretenduje da bude dominantan način proizvodnje u svetu, pa i u Srbiji. Rastu poljoprivredne površine pod organskom proizvodnjom koje iznose oko 23.000 hektara, a raste i broj organskih proizvodjača kojih je od 6.500“, rekla je generalni sekretar nacionalne asocijacije Serbia Organika Ivana Simić.
Površine koje su uključene u organsku proizvodnju su u periodu od deset godina uvećane sa 5.855 hektara na više od 23.000 hektara.
„Naša namera je da se nastavi sa tim poslom iz više razloga, a jedan je da je porastao promet organskim proizvodima. U Nemačkoj je skok prometa organskih proizvoda u 2020. godini bio 25 odsto. Taj trend se nastavio i u prošloj godini, tako da imamo sada promet od 16 milijardi evra“, rekao je vodja poljoprivrednog sektora u GIZ-u Tomislav Knežević.
Od 33 države u koje je Srbija izvezla organske proizvode u 2021. godini, EU tržište je tradicionalno najveći partner za izvoz organskih proizvoda, a samo na nemačko tržište se iz Srbije izveze trećina organskih proizvoda.
Сeрбиa Oргaникa уз подршку ГИЗ пројекта за развој приватног сектора у Србији је већ успешно спровела ове године две обуке, у Нишу и у Зајечару и наставиће их и у наредном периоду са циљем да што већи део територије Србије буде обухваћен.Органска производња већ годинама бележи стабилан раст и претендује да постане доминантан начин пољопривредне и прехрамбене прозиводње у Европи, али и широм света.
Органска пољопривреда, као одржив прехрамбени систем има позитиван утицај на животну средину и здравље људи може да донесе произвођачима значајну економску корист. Као значајан извор иновација органска пољопривреда може да помоге пољопривреди да превазиђе постојеће изазове и допринесе унапређењу конкурентности произвођача и домаће пољопривреде. Органска прозводња у Србији има изузетне потенцијале, узевши у обзир да је потражња за овим производима повећана и код нас и у свету. Препознавши тај потенцијал, Национална асоцијација Сербиа Органика се несебично годинама залаже за развој органске производње на свим нивоима, осмишљавајући и покрећући бројне иницијативе усмерене ка креирању и успостављању повољног амбијента који доприноси значајном развоју комплетног сектора. Деценију која је иза нас одликује интезиван раст и развој овог сектора у Србији. Површине које су укључене у органску производњу су се у овоме периоду увећале са 5.855 ha (2010.године) на преко 23.000 ha (2021.године). Развија се интезивно и сточарска производња, прерађивачка индустрија, а интезивно расте и број произвођача укључених у органску производњу којих је сада више од 6.500.
Министарствопољопривреде, шумарства и водопривреде је препознало перспективност органске производње и креирало низ стимулативних мера подршке органској производњи. Ове мере се односе на инстутуционални и законодавни оквир, на отварање нових тржишта, као и на подстицаје који су значајно већи у односу на подстицаје у конвенционалном начину производње.