Održan 9. sajam zdrave hrane u Sopotu i tribina na temu organske proizvodnje i uloge žena u agrobiznisu
Deveti sajam „Milena Tatar“ u Sopotu, inspirisan ženom koja je nesebično razvijala organsku proozvodnu i širila njenu misiju, a čije je imanje bilo u Sopotu, i ove godine je 1. oktobra okupio veliki broj malih organskih i tradicionalnih proizvođača, podržavalaca i poštovalaca proizvodnje po organskim principima. Sajam se održava pod pokroviteljstvom Opštie Sopot i emisije „Znanje Imanje“.
U okviru sajma je održana i tribina kojom je moderirala dr Gordana Radović, direktor Dnevnik Poljoprivrednk, Novi Sad na kojoj je predsednik Opštine kao domaćin pozdravio sve prisutne i predstavio podršku Opštine Sopot proizvođačima,, kroz brojne aktivnosti,od kojih je i ovaj tadicionalni sajam. Na tribini su predstavljena iskustva četiri uspešne žene koje su dugogodišni organski proizvođači, njihov razvojni put, brojne aktivnosti koje sprovode u cilju širenja organske proizvodnje u našoj zemlji, inspiracije koje su ih vodile ka organskoj proizvodnjoj i razlozi zašto su na tome putu istrajele godinama.
To su: Gordana Šokšić- Biofarma Šokšić, selo Taraš kraj Zrenjanina, dr. spec. med Ana Čupić- Eko domaćinstvo dr Čupić, Sopot, Nada Letić- poljoprivredno gazdinstvo Letić, Čenej, Novi Sad i Dragica Ostojić- Farma Laf, Barajevo.
Predstavnik Ministarstva, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Ivana Simić, savetnik za organsku proizvodnju ministra je predstavila mere podrške organskoj proizvodnji kroz podsticaje, ali i ostale aktivnosti koje ministarstvo realizuje i sprovodi u cilju unapređenja zakonodavnog i institucionalnog okvira i istakla da su za samo za par poslednjih godina podsticaji u organskoj biljnoj proizvodni uvećani sa 120% na 550% u odnosu na osnovne podsticaje, i pravo da ih ostvare imaju kako proizvođači u periodu konverzije tako i u organskom statusu. Pored toga, ministarstvo dugi niz godina podržava ovu proizvoodnju i kroz podsticaje i troškove sertifikacije, a iznos sredstava po korisniku je ove godine i za tu meru uvećan za 100%.
Predstavnici Gradskih uprava Novog Sada, Milorad Radojević i Beograda, Drgana Stepanović su predstavili brojne mere i aktivnosti koje sprovode u cilju podrške organskoj proizvodnji. Grad Novi Sad Sad je prva lokalna samoprava koja dugi niz godina ima poseben mere podrške i subvencija kreirane za razvoj organske proizvodnje i podršku organskim proizvođačima,a nedavno je u sklopu podrške otvoren distributivni centar za organske proizvode u Čeneju, prvi takav u našoj zemlji.
Grad Novi Sad je u poslednjih deset godina izdvojio više od 35 miliona dinara kao podršku organskim proizvođačima sa teritorije grada. Zahvaljujući ovoj podršci, broj proizvođača i površine pod organskom proizvodnjom konstantno se povećava.
Kao predstavnik novinara u agraru, ispred udruženja Agropress, Goran Đaković je istakao da aktuelna globalna dešavanja usled pandemije idu na ruku potražnji za organskim proizvodima, jer su organski proizvodi ostavarili povećanje izvoza od 30% u 2020. godini, ali i generalno srpskim poljoprivrednim proizvodima, o čemu svedoče podaci o iznosu izvoza za prvu polovinu tekuče godine preko 3 milijarde evra, što je više za 11,7% u odnosu na lane.
Na sajmu su dodeljne brojne diplome i priznanja učesnicima.
Detaljnije možete pogledati Na putu od njive do trpeze- Znanje imanje nedeljom u 11h na Prvom programu RTS- a.