Blog

Studijska poseta Austriji

by in Vesti 30 мај, 2016

Praktična obuka organskih proizvodjača i proizvodjača koji se bave kontrolisanom proizvodnjom sa teritorije Grada Novog Sada je sprovedena studijskom posetom organskim gazdinstvima u Austriji.Ovu obuku je organizovalo Nacionalno udruženje “Serbia organika“ uz finansijsku podršku Gradske uprave za privredu Grada Novog Sada kao jednom od retkih lokalnih samouprava koja prepoznajuci značaj organske proizvodnje već godinama sprovodi program podrške organskim poljoprivrednim proizvodjačima kao i proizvodjačima iz kontrolisane proizvodnje sa teritorije Grada Novog Sada.
Ovom prilikom smo posetili organska gazdinstva i proizvodjače iz okoline Graca i Beča koji se bave različitim vrstama prouzvodnje -voćarskom, povrtarskom, ratarskom i stočarskom. Austrija je vodeća država u Evropi po površinama pod organskom proizvodnjom, sa skoro 20% od ukupno obradivih.Tom prilikom su proizvodjači imali priliku da se upoznaju sa metodama i tehnologijama proizvodnje, zaštite i ishrane bilja, preventivnim agro-tehničkim merama koje primenjuju, specifičnom mehanizacijom koju koriste prilagodjenu organskoj proizvodnji za suzbijanje korova i ostale poljoprivredne operacije, pogonima u kojima se odvija klasiranje, pakovanje i skladištenje kao i načinima udruživanja u kooperative i kanalima putem kojih proizvodjači plasiraju svoje proizvode.Takodje smo imali priliku i da direktno na farmama posetimo bio prodavnice i da se u njima susretnemo sa najrazličitijom paletom organskih biljnih i životinjskih prozvoda kao i velikom paletom reproduktivnog materijala(semenskog i rasada).
Kao neke od specifičnosti koje smo zapazili su to da su površine koje organski proizvodjači obradjuju dosta velike i iznose na desetine hektara i preko toga, da se oni pri zaštiti svojih useva od bolesti i štetočina manje oslanjaju na primenu bioloških preparata za zaštitu, a više na preventivne mere koje imaju i fitosanitarnu ulogu u skladu sa načelima organske proizvodnje. Mere podrške putem subvencija su jako važan doprinos egzistenciji organskih prozvodjača, kako su nam sami rekli, i iznose i do 800 EUR/ha u zavisnosti od vrste proizvodnje i površine oganskog gazdinstva.
Inače, većina proizvodjača su okupljeni u lokalne zadruge od kojih imaju podršku pri otkupu i pri plasiranju na domaće i strana tržišta, i u krovnu asocijaciju Bio Austrija.
Pored ove pratktične obuke Gradska uprava podržava proizvodače putem sprovodjenja stručnih obuka, obezbeđenja repro materijala i sredstava za troškove kontrole i sertifikacije kao i organizacijom nastupa na domaćim i stranim sajmovima.
Nadamo se da će i druge lokalne samouprave prepoznati značaj podrške organskoj prozvodnji i na sličan način podržati ovu perspektivnu granu poljoprivredne proizvodnje.
DSC_0086
DSCF8333
DSCF8341
DSCF8358
DSCF8378
DSCF8380