Blog

Održani šesti po redu „Otvoreni dani biodiverziteta“

by in Vesti 25 јун, 2016

Ugroženost pojedinih područja pre svega ljudskom nebrigom i nemarom preti da ugrozi opstanak značajnog broja biljaka, životinja i mikroorganizama. Vrlo dobar primer za ovakvu konstataciju možemo naći na teritoriji Južnog Banata. Već duži vremenski period menja se tehnologija proizvodnje gajenog bilja, uvode se nove poboljšane sorte i hibridi, nova sredstva za ishranu i zaštitu bilja, hormoni, aditivi i dr. Ovakav pristup zarad ostvarivanja što veće dobiti, koštao nas je gubitka biodiverziteta zemljišta, kome opada plodnost, menja mu se struktura, termoregulacija, pojavili su se neki do sad nepoznati korovi, kao što su ambozija, trava iva, čičak i dr. S druge strane biološka raznolikost je samo za tridesetak godina u značajnoj meri promenjena i smanjenja. Da se gore navedene stvari ne bi više ponavljale potrebno je preduzeti neke od mera kojih bi se trebalo pridržavati.
Stoga je želja organizatora da i na ovom, kao i na prethodnih pet skupova naučno-stručnog skupa „Otvoreni dani biodiverziteta“ skrene pažnju domaćoj i regionalnoj javnosti o značaju zaštite, očuvanja i unapređenja biodiverziteta i organske proizvodnje u Republici Srbiji. Demonstracionim ogledima, predavanjima i putem radionica, u prirodnom okruženju zaštićenih prirodnih područja, na gazdinstvima malih organskih i tradicionalnih proizvođača, svake godine predstavlјaju se različiti aspekti organske proizvodnje i biodiverziteta i u vidu zbornika referata pod naslovom „Organska proizvodnja i biodiverzitet“.
Ovogodišnji skup se održao u ponedeljak 20. juna na prostoru Predela izuzetnih odlika „Karaš – Nera“ i to na tri lokacije: Prva lokacija – mrtvaja reke Karaš, (na putu za Vračev Gaj, nakon mosta „Đavoljev most“ na kanalu „Dunav – Tisa – Dunav“), druga lokacija – obala reke Nere (KO Vračev Gaj, sama granica Srbije i Rumunije) i treća lokacija – „Ušće Nere u Dunav“ – restoran „Dunavski cvet“ u Banatskoj Palanci. Na otvaranju skupa pozdravnu reč uzeli su organizatori dr Vladimir Filipović iz Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“, dr Vladan Ugrenović iz Instituta „Tamiš“ i prof. dr Snežana Oljača sa Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda, član UO Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje „Serbia Organika“ i predsednik saveta za organsku proizvodnju. Nakon obraćanja organizatora učesnici skupa su imali pešačku turu sa naracijom Milana Belobabić iz Udruženja građana „Aurora“ iz Bela Crkva u vezi krajolika, te značaja biodiverziteta i mogućeg uvođenja organske proizvodnje u Predeo izuzetnih odlika „Karaš-Nera“. Na drugoj lokaciji na obalama reke Nere posetiocima skupa obratila se Milica Knežević, diplomirani ekolog – zaštita životne sredine, sa pojedinostima ove planinske reke koja izvire u Rumuniji.
Nastavak programa odvijao se u bašti restorana „Dunavski cvet“ u Banatskoj Palanci, gde su moderatori prof. dr Branka Lazić, dr Mirjana Vasić i dr Vladimir Sikora upoznali sa planiranim prezentacijama. Prva prezentacija Mr Nikole Stojnića iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode odnosila se na pojedinosti u vezi Predela izuzetnih odlika „Karaš-Nera“. Reč je o predelu površine od 1.541 hektara, koji se nalazi u u jugoistočnom Banatu, u opštini Bela Crkva, i naslanja se na granicu sa Rumunijom. Zaštićeni predeo obuhvata reke Neru i Karaš, kao i područje Malog peska, koje se nalazi između tih dveju reka. U drugom predavanju učesnicima skupa obratila se prof. dr Snežana Oljača sa temom: „Koliko mogu agroekološke mere doprineti očuvanju zaštićenih područja?“. Uz obilje primera i predloga različitih vrsta agroekoloških mera, profesorka je istakla da jedino zajedničkom akcijom javnog sektora, istraživača i građanstva se mogu očuvati zaštićena i ugrožena poljoprivredna područja. Na kraju skupa uz zahvalnost učesnicima i medijima, organizatori skupa su učesnike pozvali na naredni, sedmi skup koji će se održati tokom juna meseca naredne godine.
DSCF8545