Blog

Edukacija savetodavaca iz oblasti organske proizvodnje 24-27.05.2010.

by in Vesti 24 мај, 2010

U Beogradu je od 24-27.05. uspešno realizovan projekat „Edukacija savetodavaca iz oblasti organske proizvodnje“ po kome je predviđeno uvođenje organske poljoprivredne proizvodnje u sistem savetodavnih službi Srbije, u svih 35 stanica koliko ih ukupno ima. Nosilac projekta je Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje ,,Serbia Organica“ u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Institutom za primenu nauke u poljoprivredi , u čijim je prostorijama i održana edukacija. Projekat je podržala i nemačka organizacija GTZ, Program podrške ekonomskom razvoju Srbije.  U rad ovog seminara bili su uključeni savetodavci iz svih 35 stručnih savetodavnih službi, sa cele teritorije Srbije.
Uvodnu reč je održala direktorka Instituta dr Snežana Janković i predsednica udruženja Nada Mišković .
Seminaru su prisustvovali i mr Velimir Radojević, predsednik Zadružnog saveza Beograda i Nermina Ljubović,samostalni savetnik u Zadružnom savezu Beograda. Ispred Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne Komore Beograda bili su prisutni Miodrag Veseli, Emil Čukić i Irena Kaljević.
Edukacija je organizovana po sistemu radionica koje su održavane svakog dana u toku kojeg su savetodavci mogli čuti dva opšta predavanja i po jedno stručno predavanje, u zavisnosti od njihovog profila. Edukatori su bili uvaženi stručnjaci, profesori sa fakulteta kao i konsultant GTZ , iz Nemačke, koji je preneo neke zanimljivosti iz oblasti organske poljoprivrede iz svoje zemlje.
Sva četiri dana svi savetodavci su čuli uvodno predavanje prof.dr. Branke Lazić, redovnog profesora u penziji novosadskog poljoprivrednog fakulteta, pod nazivom ,,Uvod u organsku poljoprivredu“ kao i predavanje pod nazivom ,,Propisi i standardi, proces sertifikacije i njen značaj u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji prof.dr. Snežane Oljače , redovnog profesora Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu.
U drugom delu seminara su zatim slušali predavanje vezano za oblast kojom se uže bave. Tako je prvog dana predviđena obuka iz oblasti organskog stočarstva: ovo predavanje održao je prof.dr Slavče Hristov , redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu . Organsko stočarstvo i tehnologiju prerade mlečnih organskih proizvoda predstavila je i prof.dr. Anka Popović-Vranješ, redovni profesor novosadskog poljoprivrednog fakulteta. Drugog dana je iz oblasti organskog ratarstva i povrtarstva, svoje znanje preneo prof.dr. Dušan Kovačević, redovni profesor zemunskog poljoprivrednog fakulteta i dipl.ing Uve Hornišer (Uwe Hornisher) koji je održao predavanje o organskom povrtarstvu. Trećeg dana je za stručnjake iz oblasti voćarstva i vinogradarstva održao predavanjei prof.dr. Slobodan Milenković, redovni profesor sa fakulteta Biofarming iz Bačke Topole. Četvrtog dana je iz oblasti zaštite bilja bio zadužen isti profesor kao i gost predavač iz Nemačke Uve Hornišer.
Odziv i zainteresovanost savetodavaca je bila veoma velika i svakog dana je u radu radionica učestvovalo između 40 i 60 savetodavaca koji su svi po okončanju dobili sertifikat o završemim osnovama organske poljoprivredne proizvodnje.
Edukaciji su prisustvovali i pojedini članovi udruženja Serbia organica kao i profesori iz nekoliko srednjih poljoprivrednih škola u Srbiji.
Na kraju seminara podeljeni su upitnici koje su savetodavci popunili i u kojima su mogli da izraze svoja nadanja, očekivanja i želje u daljem usavršavanju u organskoj poljoprivredi, kako bi se u narednom periodu, najverovatnije od jeseni, ponovo nastavila edukacija koja bi onda bila na užem i stručnijem nivou.