Blog

Zaključenje javne rasprave o nacrtu Zakona o podsticajima

by in Vesti 19 новембар, 2012

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u periodu od 26. oktobra do 16. novembra 2012. godine, sprovodio je  javnu raspravu o Nacrtu zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ovim zakonom definišu se vrste podsticaja, korisnici podsticaja, minimalni nivoi podsticaja, kao i uslovi njihovog korišćenja čime se stvara osnova za dugoročno planiranje poljoprivredne proizvodnje od strane neposrednih korisnika podsticaja, što otvara prostor za realizaciju srednjoročnih i dugoročnih investicionih aktivnosti i mogućnost korišćenja višegodišnjih kreditnih aranžmana za pokretanje i unapređenje poljoprivredne proizvodnje.
Nacionalno udruženje Serbia Organica poslalo je svoje predloge kao i predloge naših članova i grupe proizvođača iz Vojvodine nadležnom ministarstvu.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Goran Knežević izjavio je da bi Nacrt zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju trebalo da se do kraja meseca nađe u skupštinskoj proceduri, a do kraja godine i da bude usvojen.
Knežević je na završnoj prezentaciji povodom zaključenja javne rasprave o pomenutom nacrtu istakao da je od strateške važnosti da naša zemlja ima predvidljivost u poljoprivrednoj proizvodnji, što će tim dokumentom i biti postignuto.
Ministar je naveo da će pomenutim zakonskim aktom biti stvorena stabilna, dugoročna i predvidiva poljoprivredna politika koja se neće menjati dva puta godišnje, a što će omogućiti srednjoročne i dugoročne investicije.
Prema njegovim rečima, biće unapređena konkurentnost i uvešće se jedinstvena evidencija o podsticajima uz bolje planiranje budžetskih sredstava i istovremeno postizanje višeg nivoa usaglašenosti sa propisima EU.
Knežević je istakao da će se na ovaj način uvesti minimalni garantovani iznosi podsticaja, kao i njihovo povećanje u skladu sa uvećanjem agrarnog budžeta.
On je saopštio da će agrarni budžet u 2013. godini iznositi 45 milijardi dinara, što predstavlja 4,5 odsto ukupnog budžeta, i napomenuo da je za subvencije predviđeno 32,8 milijardi dinara, dok je za investicije planirano četiri milijarde dinara.
Ministar je naglasio da se naša zemlja kreće ka strateškom cilju, a to je da agrarni budžet u 2014. godini stigne do nivoa od najmanje pet odsto republičkog budžeta.
U javnoj raspravi učestvovali su predstavnici organizacija, poslovnih udruženja, privrednih subjekata, stručna javnost, međunarodne organizacije i druga zainteresovana lica.