Pанел о трансформацијама прехрамбених система u организацији Министарства пољопривреде и Уједињених нација
Na Pанелu о трансформацијама прехрамбених система („BEYOND FOOD SYSTEMS SUMMIT PANEL DISCUSSION“) koji je у организацији Министарства пољопривреде и Уједињених нација održan u okviru Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Ведрана Илић istakla je da mорамо да изградимо отпорне и одрживе прехрамбене системе који ће се носити са шоковима изазваним пандемијама и климатским променама i да су развој целокупног ланца вредности у прехрамбеним системима и подстицање руралне економске активности кључни за одрживи развој и економски раст у Србији.
„Због свега тога ћемо у наредном периоду још више радити и на питањима унапређења безбедности хране, проблема узрокованих климатским променама, контроли коришћења пестицида, али и помагати малим, средњим и великим произвођачима хране да буду конкурентни како на домаћем, тако и на иностраном тржишту“, рекла је Илић je на скупу „Food Summit Novi Sad“ у организацији Министарства пољопривреде и Уједињених нација.
Илић је подвукла да је трансформација прехрамбених система процес у коме сви заједно учествујемо, због тога је неопходна добра комуникација на свим нивоима и између свих заинтересованих група.
„Морамо заједно радити на побољшању квалитета, праћењу светских трендова, али и усклађивању са захтевима тржишта и регулативе, док истовремено, морамо радити на прилагођавању пољопривредне производње климатским променама модернизацијом, едукацијом и ефикаснијим коришћењем природних ресурса уз што мањи утицај на животну средину“, истакла је Илић.
„Што се тиче остваривања нашег националног плана трансформације прехрамбених система, као и остале земље суочавамо се са препрекама за које сам сигурна да ћемо заједно савладати“, казала је Илић, додајући да су сви у потпуности посвећени да остваре постављене циљеве.
Један од главних циљева трансформације прехрамбених система Србије остаје дигитализација и технолошка модернизација, навела је Илић и подсетила да је од прошле године направљен велики искорак у овом правцу успостављањем законског оквира за Е-аграр (платформа за субвенције пољопривреде и регистрацију пољопривредних домаћинстава).
„Такође, настојимо да стално ажурирамо наше подзаконске акте посебно у вези са прихватљивим инвестицијама у пољопривреди и прехрамбеној индустрији, увођењем нових и иновативних технологија, и то је нешто на шта смо заиста поносни. Увек смо отворени за разговор са свим заинтересованим странама и за увођење нових ствари које доприносе унапређењу стабилности и предвидивости примарне пољопривреде и прераде“, рекла је Илић.
Међу активностима које се предузимају у том правцу су и реализација пројекта рејонизације воћарске производње у Србији, промовисање органске производње, заштита географског порекла и прилагођавање климатским променама – 3 пројекта Зеленог Климатског Фонда (спроводе их УНДП, ФАО и Развојни Фонд Војводине). Имамо и велике инвестиционе пројекте посебно у области наводњавања и аутоматске противградне заштите.
У претходном периоду смо покренули неколико јавно-приватних партнерстава (лесковачки повртари, произвођачи кромпира из Прилика и вишања из Мерошине), а такође радимо на омогућавању малим произвођачима да креирају кратке ланце снабдевања храном тако што мењамо подзаконске акте и омогућавамо да продају своје производе локално, док своју производњу усклађују са стандардима безбедности хране, што је важан корак за све нас као купце, закључила је Илић.
Стални координатор Уједињених нација u Srbiji, Francoise Jacob istakla je važnost transforamcije ka održivosti prehrambenuh sistema u Srbiji koje Ujedinjene nacije podržavaju.
Učesnici panel diskusije iz Mađarske i Severne Makedonije su predstavili svoje aktivnosti i dostignuća na razvoju ruralnog razvoja i prehrambenih sistema, doke je Ivana Simić, generalni sekrtar Serbia Organike predstavila sektor organske proizvodnje u Srbiji, trendove i postignuća u prethodnim godinama, i tom prilikom istakla da je organska poljoprivreda jedna od najperkspektivnijih grana poljoprivrede koja upravo daje ogroman doprinos održivosti čitavog prehrambenog lanca i koji značajno može doprineti prilagođavanju i ublažavanju posledica klimatskih promena po poljoprivredu.
Ministy of Agricultre, Forestry and Water Managament and UN Resident Coordinator Office in Serbia are inviting you to attend
NOVI SAD AGRICULTURE FAIR
BEYOND FOOD SYSTEMS SUMMIT PANEL DISCUSSION
Sunday 22.05.2022. │││ 10:00 │││ Master Congress Centar, hall 4 (Hajduk Veljkova 11)
The UN Food Systems Summit (UNFSS), in September 2021, set the stage for global food systems transformation to achieve the Sustainable Development Goals by 2030. We need to have clear ideas and comunicate about what to do and which way to proceed. In this regard Serbia and other countries developed National Pathway for Food System Transformation. To manage the complexity, It helps to narrow things down, distinguishing levels of priorities and relevance. So, let’s get down to business…
09:45 – 10:00 |
REGISTRATION
|
10:00 – 10:05 |
WELCOME REMARKS Ivana Tatomir Ckonjevic, journalist
|
10:05 – 10:50 |
Panel discussion: REGION BEYOND FOOD SYSTEMS SUMMIT – NEEDS FOR TRANSFORMATION |
Panel participants:
§ Francoise Jacob, United Nations Resident Coordinator Serbia
§ Vedrana Ilić, Assistant of Minister for International cooperation, MAFWM Serbia
§ David Benchik, State Secretary in the Cabinet of Prime Minister of Hungary
§ Trajan Dimkoviski State advisor for rural development, Northern Macedonia
§ Ivana Simić National association for development of organic production “Serbia Organica” |
|