Nacionalni akcioni plan za razvoj organske proizvodnje u Republici Srbiji
Uključivanje organizacija civilnog društva u rad na izradi, usvajanju i implementaciji lokalnih i nacionalnih strategija
Civilni sektor je uključivan, ali nedovoljno, u izradu dokumenata, od lokalnog do republičkog nivoa, u kojima je najčešće naglašen značaj razvijanja partnerstava i saradnje između nosilaca vlasti i nevladinih organizacija radi podele društvene odgovornosti za održivi razvoj. Međutim, problem je i implementacija dokumenata, odnosno ostvarivanje zacrtanih ciljeva, kao ključni proces koji se realizuje preko akcionih planova. Za te aktivnosti su potrebni politička volja i finansijska sredstva uz praćenje i reviziju preduzetih mera.
Nacionalno udruženje Serbia Organika sa parterskim organizacijama: udruzenjem TERRA’S iz Subotice, udruženjem BioBalkan iz Dimitrovgrada i Evropskim omladinskmi centarom Vojvodine u okviru projekta pod nazivom “Organska proizvodnja u funkciji održivog razvoja Srbije“ koji se realizuje uz podršku programa SENSE koji sprovodi Regionalni centar za životnu sredinu (REC ), a finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) radi upravo na promovisanju organske proizvodnje i izradi i usvajanju strategija na nacionalnom i lokalnom nivou u oblasti razvoja organske proizvodnje. Na lokalnom novou Udruženje TERRA’S jezajedno sa Gradskom upravom Subotica izradilo Akcioni plan razvoja organske proizvodnje od 2015. do 2020. godine čije usvajanje se očekuje uskoro, a Serbia organika je koordinisala sektorom organske proizvodnje prethodnih par meseci u cilju ažuriranja Nacionalnog akcionog plana za razvoj organske proizvodnje u Republici Srbiji 2015- 2019 godine.
Na strategiji Republike Srbije u ovom sektoru se radi od 2009. kada je izrađen prvi akcioni plan, uz podršku nemačke organizacije GIZ. Nažalost od toga dana do sada nije usvojen ni taj prvi dokument kao ni kasniji njegovi revidirani nacrti na kojima su radili stručnjaci iz svih oblasti organske proizvodnje iz Srbije prethodnih godina. NAP ima za cilj da prepozna prepreke koje ometaju intezivniji razvoj organske proizvodnje i definiše ciljeve i mere za njihovo prevazilaženje. Ovim planom želi se ubrzati razvoj organske proizvodnje, razvoj domaćeg tržišta organskih proizvoda kao i povećanje izvoza organskih proizvoda. Takođe, akcioni plan ima za cilj da utvrdi šta je potrebno da bi se osigurao stabilan i dugoročan rast sektora organske proizvodnje. On predstavlja niz mera kojima će učesnici u ovom sektoru podsticati njegov razvoj.
U cilju ažuriranja i aktivnog uključivanja organizacija civilnog društva u izradu strategije su održane četiri javne rasprave na kojima su na kojima su pored predstavnika sve četiri patnerske organizacije učestvovale i zainteresovane strane iy sektora organske proizvodnje kao i predstavnici resornog ministarstva: u Dimitrovgradu, Selenči, Beogradu i Novom Sadu.Tokom rasprava se radilo na ažuriranju mera, očekivanih rezultata, indikatora i nosioca aktivnosti kao glavnih smernica ovog strateškog dokumenta za sektor organske proizvodnje. Predlozi i zaključci u smislu izmena i dopuna postojećih ciljeva, mera, indikatora i nosioca aktivnosti doneseni na ovom skupu su upućeni nadležnom Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine i uvršćeni u izradu radne verzije ovog dokumenta, za čije usvajanje će se dalje lobirati.
Nacionalni akcioni plan za razvoj organske proizvodnje RS-radnu verziju koja je odštampana uz podršku programa SENSE možete pogledati ovde:
Nacionalni akcioni plan za OP