Blog

Radionice za savetodavce u Nišu i Selenči u okviru projekta „Pomoć u izgradnji kapaciteta i usluga za podršku organske poljoprivrede u Srbiji”

by in Vesti 23 фебруар, 2016

U sklopu projekta „Pomoć u izgradnji kapaciteta i usluga za podršku organske poljoprivrede u Srbiji” realizovane su radionice za savetodavce na temu “Otvorene i poslovne škole za poljoprivrednike kao inovativni pristup neformalnom obrazovanju” u Nišu 19. i 20. februara i u Selenči 22. i 23. februara u Centru za organsku proizvodnju.
Predavači na obe radionice su bili Župan Martinovski, FAO ekspert; Olga Kešelj, FAO nacionalni konsultant; Ivana Simić, generalni sekretar Nacionalne asocijacije za organsku proizvodnju “Serbia Organica” i Jozef Gašparovski, predsednik Centra za organsku proizvodnju Selenča.
Predavanja su bila osmišljena kako bi učesnicima radionice prikazali projektne aktivnosti i rezultate, predstavili koncept, značaj i ključne aktivnosti Otvorenih poljoprivrednih škola (OPŠ) i Poljoprivrednih poslovnih škola (PPŠ) i predstavili process njihove adaptacije i implementacije na terenu u periodu od 2013. do 2016. godine.
Kroz otvorene i poslovne škole koje je organizovao Centar u tri ciklusa prošao je veliki broj proizvođača, učenika srednjih škola i stručnjaka koji su vodili nastavu.
Škole su organizovane u Somboru, Ljutovu, Čurugu, Torku, Kisaču, Rumi i Selenči, a iskustva i znanja poljoprivrednicima, početnicima u ovoj vrsti proizvodnje, preneli su najuspešniji proizvođači organske hrane u Srbiji, koji su danas dobili sertifikate o završenom trening procesu u skladu sa utvrđenom FAO metodologijom.
U prvoj fazi su selektovani vodeći farmer koji su prošli obuku tokom projekta, u drugoj fazi su formirane škole i nakon toga je počela realizacija u tri ciklusa.
Mirko Vlček iz Pivnica, koji je imao ulogu vodećeg farmera u jednoj od OPŠ/PPŠ izlagao je primere škola, gazdinstva na kojima su se odvijale aktivnosti, svrhe i ciljve OPŠ iz perspektive poljoprivrednih proizvođača, koja stručna lica su učestvovala i koji poljoprivredni proizvođači su imali ulogu vodećih farmera.
Kako je cilj dalje sprovođenje aktivnosti, odnosno osnivanje i održavanje OPŠ i PPŠ, između učesnika radionice i predavača su razmenjene ideje o daljem razvoju ovih škola, njihovom značaju, pojavljivanju, prepoznavanju i mogućnostima savladavanja prepreka, kao i načinu da se poljoprivrednim proizvođačima ukaže na korist koju mogu imati od ovih škola.
Učesnici radionice bili su predstavnici Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije iz Vršca, Vrbasa, Valjeva i Smedereva, predstavnici iz Poljoprivredne škole u Baču, Vojvođanskog klastera organske poljoprivrede i Enološke stanice Vršac.
Cilj kreativne radionice je da savetodavci sami prepoznaju svoje mesto u OPŠ/PPŠ, prednosti ovakvog pristupa i sopstveni interes za dalje razvijanje i iniciranje njihovog funkcionisanja.
Nis1
Nis6
Selenca