Srbija i ove godine na najvećem medjunarodnom sajmu organskih proizvoda Biofah u Nemačkoj
Sajam Biofah je 27. put održan u Nirnbergu od 10. do 13. februara pod pokroviteljstvom Međunarodnog pokreta za organsku poljoprivredu (IFOAM), je ove godine sa porastom posetilaca sa oko 44.600 pethodne godine na 48.000 iz 132 zemlje i 2.544 izlagača dokazao dalji rast i razvoj međunarodnog organskog sektora. U sklopu sajma se paralelno održava i Vivaness – međunarodni sajam prirodne kozmetike. Na sajmu su se zainteresovani mogli upoznati sa novim proizvodima i najnovijim tehnologijama proizvodnje, preradnim linijama i raznim novim načinima pakovanja organskih proizvoda. Tokom sajma su se i ove godine okupili predstavnici iz sfere politike, strukovnih udruženja, nevladinih organizacija, važnih ličnosti iz javnog mnjenja, i razmenili mišljenja o budućnosti tržišta i oblikovanja platforme za budućnost organskog sektora.
Srbiju su i ove godine predstavili proizvodjači i preradjivači široke lepeze organskih proizvoda. Zajednički nastup je kao i prethodnih 5 godina organizovala Serbia organika, a ove godine je prvi put nastup bio podržan i od strane Privredne komore Srbije koja je prepoznala značaj i potencijal organske proizvodnje u ekonomskom prosperitetu zemlje.
Učesnici sajma su i ove godine predstavili bogatu lepezu proizvoda iz Srbije i ostvarili brojne kontakte sa kupcima. Svoje proizvode su predstavili:
”ZADRUGAR“ d.oo. sa sedištem u Ljuboviji. Bavi se otkupom i preradom organskog voća. Zadrugar je dugi niz godina jedan od vodećih izvoznika zamrznutog voća iz Srbije, a pre svega maline, kupine i višnje.
”ECO MELE“ d.o.o iz Beograda je naslednik kompanija ”Lion Foods“ i ”Den Juro Organic“ koje su dugogodišnji akteri na organskom tržištu, a bavi se otkupom i preradom gajenog i samoniklog voća. Preradom malina, kupina, borovnica, šljiva, jabuka i drugog voća dobijaju se sušeni, zamrznuti proizvodi, kao i voćni pirei i koncentrati.
”JOVANJICA“ d.o.o sa sedištem u Beogradu, kao osnovnu delatnost ima distribuciju i veleprodaju organske hrane, i jedan je od vodećih snabdevača domaćeg tržišta, pre svega organskog povrća (preko trideset vrsta), kao i proizvoda od njega – ajvara i soka od paradajza i začinskog bilja. Organska hrana se većim delom distribuira sa PG Predraga Koluvije iz Stare Pazove kao i sa drugih organskih gazdinstava koja su kooperanti.
”MONDI LAMEX” d.o.o iz Kraljeva je već skoro 15 godina, kada je počeo sa poslovanjem kao Mondi Serbia, vodeći proizvođač i prerađivač organskog jagodi- častog voća ( maline, kupine, borovnice) iz tog dela Srbije.
”INTERFOOD 60“ d.o.o iz Čačka je jedan od vodećih otkupljivača, prerađivača i izvoznika šumskih plodova – borovnice, jagode, kupine, šipurka i drugog voća, pečuraka, i proizvođač vrhunski kvalitetnih džemova i sokova.
”ALL NATURAL FOODS“ d.o.o iz Nove Pazove bavi se sušenjem voća i povrća i proizvodnjom vosoko kvalitetnog čipsa od jabuke i kruške.
”AGRO KLASTER HOMOLJI“ iz Žagubice je klaster koji okuplja proizvođače i sakupljače voća, lekovitog bilja i meda kojima obuluje ovaj kraj Srbije i čiji su članovi prepoznali svoju šansu u organskoj proizvodnji. Svojim nastupom i predstavljanjem potencijala ovog kraja nastojaće da privuče i strane investitore u Srbiju.
U okviru Kongresnog centra sajma svakodnevno su se održavale konferencije, seminari i radionice. Oko 7.000 slušalaca i učesnika su sačinili jedinstvenu platformu za razmenu znanja, informacija i profesionalnog umeća među proizvođačima, kupcima, dobavljačima i ostalim zainteresovanim stranama za inovativne proizvode i usluge iz organskog sektora i sektora prirodne kozmetike. Glavna kongresna tema ove godine je bila “Akcija za više organskog” koja je promovisala i dala preporuke za ostvarenje glavnih sektorskih ciljeva: veća zastupljenost organske poljoprivrede i visoko kvalitetnih organskih proizvoda širom sveta. Organska poljoprivreda nudi svetu alternativu za rešavanje globalnih izazova kao što su obezbeđenje sigurne hrane, ublažavanje i adapatcija na klimatske promene, održavanje i povećanje biodiverziteta, konzervacija vrsti i sorti i održivost prirodnih resursa.