Blog

Izašla iz štampe publikacija: Nacionalna istraživačka agenda za sektor organske proizvodnje

by in Vesti 21 јануар, 2014

Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, Program za razvoj privatnog sektora u Srbiji ACCESS izdala je publikaciju koja je rezultat rada radne grupe u kojoj su ucestvovali predstavnici mnogih naucno istrazivackih institucija kao i vodeceg NVO sektora u Srbiji iz oblasti orgasnke poloprivrede.

Prepoznato  je da je jedan od dodatnih razloga koji koči razvoj organskog sektora pored nedostatka modernih tehnologija i nizak nivo znanja u sektoru i odsustvo sistematske saradnje i povezanosti privatnog sektora i nauke i istraživanja.  Istraživači nisu dovoljno upućeni u probleme sa kojima se susreće organski proizvođač u Srbiji i samim tim nisu u mogućnosti da svoja istraživanja usmere u pravom pravcu. Bez inovacionih rešenja primenljivih u našoj proizvodnoj praksi dalji razvoj i podizanje konkurentnosti srpskog organskog sektora je nemoguće. Takođe je identifikovan i nedostatak odgovarajućih poziva nadležnih javnih institucija za istraživačke projekte u ovoj oblasti.

Razmena između naučnika, istraživača i poslovnih i političkih subjekata je od suštinskog značaja za stvaranje novih praktičnih rešenja i jedan je od preduslova za širenje inovacija i najbolje prakse, kroz poboljšanje kvaliteta primenjenih i interdisciplinarnih istraživanja u organskoj poljoprivredi. Ovaj izazov je prepoznat u novembru 2011.godine od strane predstavnika radne grupe Nacionalnog akcionog plana za razvoj organske proizvodnje 2013-2017 (NAP) za Istraživanje i obrazovanje.Radna grupa definisala je kao prioritetnu meru Izradu nacionalne istraživačke agende za sektor organske proizvodnje(Mera 6.1) u okviru Cilja 6.Uspostavljanje primenjenih istraživanja u oblasti organske proizvodnje NAPa.

Iako se usvajanje NAPa očekuje tek tokom 2014.godine, zbog velikog značaja istraživačke agende predstavnici radne grupe su uz podršku GIZa već tokom 2012 godine u nizu radionica i radnih sastanaka započeli njeno kreiranje i definisali prioritetne naučne oblasti, koje najviše doprinose  razvoju organske proizvodnje u Srbiji i daju odgovor na postojeće i buduće izazove.

Nacionalna istraživačka agenda za sektor organske proizvodnje sagledava ekonomske, ekološke i socijalne aspekte organske poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije.  Cilj agende jeda služi kao orijentir i smernica naučno-istraživačkoj zajednici u planiranju budućih istraživanja, koja su u saglasnosti sa potrebama privatnog sektora i u skladu sa tekućim međunarodnim istraživačkim strategijama i dokumentimau sektoru organske proizvodnje. Ona predstavlja detaljan pregled prioriteta istraživanja i razvoja i ističe probleme koji treba da budu u fokusu naučno-istraživačke zajednice. Takođe agenda treba da služi kao potpora pri lobiranju kod nadležnih javnih institucija pri kreiranju i  raspisivanju poziva i tendera.

istrazivacka agenda1