Blog

Svetski dan hrane – 16. oktobar

by in Reč struke, Vesti 16 октобар, 2023

U okviru Nacionalnih smernica za transformaciju sistema hrane, povodom 16. oktobra – Svetskog dana hrane, u Nišu je organizovan nacionalni dijalog o inovativnim rešenjima za održivije sisteme hrane

Kako bi se pronašla inovativna rešenja za održivije sisteme hrane, ali i ukazalo na postojeće probleme, Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO), u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, Nacionalnom asocijacijom Serbia Organica i Privrednom komorom Srbije okupila je na Nacionalnom dijalogu u Nišu, povodom 16. oktobra – Svetskog dana hrane, predstavnike malih preduzeća, državnih institucija, obrazovnih ustanova, kreatore politika, predstavnike biznisa i civilno društvo.

Događaj je organizovan kao deo serije dijaloga u okviru Nacionalnih smernica za transformaciju sistema hrane, čiji je primarni fokus ”na onim delovima društva koji imaju najmanje resursa i informacija i do kojih je najteže doći“, kako je definisano na UN Samitu o Sistemima hrane, koji se održao u julu u Sedištu UN u Njujorku.

U skladu sa ovogodišnjom globalnom temom Svetskog dana hrane, pod sloganom ”Voda je život. Voda je hrana. Da niko ne bude izostavljen.“, učesnici su posebnu pažnju posvetili važnosti očuvanja i odgovornog korišćenja vodenih resursa, posebno u poljoprivrednoj proizvodnji.

”Globalna tema ove godine je voda. Bez vode, nema razvoja, nema napretka, nema budućnosti. Neophodno je da podstaknemo društvo na sistemske promene u razmišljanju, kulturi i odnosu prema vodnim resursima“, rekla je ovom prilikom Vedrana Ilić, pomoćnica ministra poljoprivrede.

Prepoznajući značaj transformacije sistema hrane za ruralni, ekonomski i društveni razvoj, Srbija je ove godine učestvovala na UN Samitu o sistemima hrane i obnovila svoja obećanja da preoblikuje infrastrukturu za ruralni razvoj, posebno za navodnjavanje i skladištenje, ubrza proces inovacije i digitalizaciju sektora, promoviše održivu proizvodnju i potrošnju i uloži u inovativne načine finansiranja za male poljoprivrednike.

”Danas, sa jedne strane imamo izazove kao što su klimatske promene i zagađenje, dok sa druge strane imamo znanje i nove mogućnosti koje nam pružaju digitalizacija, nauka i inovacije. Moramo iskoristiti kapacitete koje imamo, povećati finansiranje i ojačati partnerstva da bismo učinili sektor kompetetivnijim i otpornijim. FAO će u narednom periodu nastaviti da radi na promociji organske poljoprivrede, rešenja zasnovanih na prirodi, očuvanju biodiverziteta i ubrzanoj implementaciji Nacionalnih smernica – za sigurnije i održivije sisteme hrane u Srbiji“, istakao je Aleksandar Mentov, nacionalni koordinator programa Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO).