Blog

Održan centralni skup manifestacije ˝Otvoreni dani biodiverziteta˝

by in Vesti 28 јун, 2012

Drugu godinu zaredom Institut ˝Tamiš˝ Pančevo u saradnji sa Nacionalnom Asocijacijom za razvoj organske proizvodnje ˝Serbia Organica˝, Vojvođanskim društvom za organsku poljoprivredu i Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH organizovao je centralni skup naučno-stručne manifestacije ˝Otvoreni dani biodiverziteta˝.


Prema programu centralni skup ovogodišnje manifestacije odvijao se na tri lokacije u Južnom Banatu.
Na prvoj lokaciji na oglednom polju Instituta ˝Tamiš˝ na organskom demo-polju, zvanice su imale prilike da se upoznaju sa ovogodišnjim aktivnostima koje su u cilju očuvanja i unapređenja agrobiodiverziteta sproveli saradnici za organsku proizvodnju zaposleni u institutu. Obraćanjem rukovodioca Poljoprivredne Savetodavne Službe Nikole Škrbića dipl. ing., predstavljen je rad instituta i pojedini od programa koje u svojoj delatnosti Institut ˝Tamiš˝ realizuje. Nakon uvodne reči prisutnima se obratio Vladan Ugrenović dipl. ing. koji je govorio o moraču kao izolacionom pojasu i njegovoj ulozi u poboljšanju biodiverziteta, kao i o starim sortama i vrstama pravih žita. Stručni osvrt u vezi gajenja alternativnih biljaka, njihovoj ulozi u sistemu organske proizvodnje dao je dr Vladimir Sikora iz Odeljenja za organsku poljoprivredu i biodiverzitet Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. Na kraju obraćanja na organskom demo-polju više reči o ideji iniciranja manifestacije, nekim manje gajenim mahunarkama i heljdi izložio je dr Vladimir Filipović.
Drugi deo skupa odvijao se u naseljenom mestu Dobrica na teritoriji opštine Alibunar, gde je na dve lokacije prisutnima predstavljena organska farma Belča. Na prvoj lokaciji predstavljen je ogled sa krompirom gde su po metodama organske proizvodnje predmet istraživanja produktivne i kvalitativne osobine različitih sorti krompira, koje su đubrene komercijalnim organskim đubrivima i tretirane jednim preparatom za zaštitu bilja dozvoljenim u organskoj proizvodnji EU. Na parceli uvodnu reč o ogledu i parceli predstavili su organizator skupa dr Vladimir Filipović i domaćin Dejan Belča. O značaju krompira i njegovom gajenju u organskoj proizvodnji govorile su prof. emeritus dr Branka Lazić sa Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada i prof. dr Snežana Oljača sa Poljoprivrednog fakulteta iz Zemuna, dok je o zaštitnom sredstvu primenjenom na ogledu govorio prof. dr Slobodan Mileković sa Biofarming fakulteta iz Bačke Topole.
U prijatnoj atmosferi na farmi ˝Belča˝ predstavljene su po dve prezentacije i dva usmena obraćanja. Moderator ovog dela skupa prof. emeritus dr Branka Lazić, koja je u uvodnoj reči pozdravila prisutne, te poklonila veći broj primeraka njene najnovije knjige ˝Biobašta za Vas˝. Biodiverzitet naselja Dobrica i upoznavanje sa organskom farmom ˝Belča˝, predstavili su otac i sin Vladimir i Dejan Belča. U svom obraćanju prof. dr Snežana Oljača je predstavila mogućnosti povećanja biodiverziteta u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na pojedine agroekološke mere. Obazirući se na dobrički pašnjak gde se može naći pojedino lekovito bilje, određene vrste pečuraka prof. dr Zora Dajić sa Poljoprivrednog fakulteta iz Zemuna prikazala je biodiverzitet prirodnih travnjaka, njihovo upravljanje i održivo iskorišćavanje. Najavom desetog po redu sajma ˝Balkanskog agrobiodiverziteta i seoskog nasleđa na Staroj planini˝ prisutne je upoznao sa istim i pozvao da budu gosti sajma, organizator sajma Ljubiša Kostov iz Dimitrovgrada.
Kao jedan od recenzenata zbornika referata ˝Organska proizvodnja i biodiverzitet˝ koji su prezentovani na tematskom skupu ˝Otvoreni dani biodiverziteta˝, održanom 29. juna 2011. godine na oglednom polju Instituta ˝Tamiš˝ u Pančevu, prof. dr Snežana Oljača je određenom broju prisutnih iznela svoje viđenje značaja ovih referata sa željom da se sa navedenim zbornikom upozna što veći broj korisnika.
Vredni domaćini sa farme ˝Belča˝ potrudili su se da gosti budu zadovoljni, te su tako za ovu priliku pripremili poklone koji su karakteristični za dobrički kraj. Jedna od možda najvećih vrednosti dobričkog biodiverziteta jeste autohotna dobrička ćurka, koja je ovom prilikom bila izložena.
Zatvarajući Drugi centralni skup manifestacije ˝Otvoreni dani biodiverziteta˝, organizatori su prisutne pozvali na Treći skup, koji će kako je najavljeno u velikoj meri biti drugačiji u odnosu na dosadašnja dva.

Za kraj, dokaz da je organsko demo-polje Instituta „Tamiš“ u Pančevu ˝oaza˝ ravničarskog biodiverziteta pokazuje prisustvo većeg broja korisnih insekata i jedna mala lisica, koja se kao ˝naručena˝ pojavila u toku trajanja prvog dela programa.