Pоводом Међународног дана биодиверзитета, 22. maja u Novom Sadu je одржан Национални дијалог о трансформацији прехрамбених система у Србији
SAOPŠTENJE
НОВИ САД, 22.05.2023.
Данас је у Конгресном центру Мастер у Новом Саду поводом Међународног дана биодиверзитета одржан Национални дијалог о трансформацији прехрамбених система у Србији. Дијалог је организован у сарадњи Организације за храну и пољопривреду – ФАО, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Националне асоцијације Сербиа Органика.
И ове године, међународна заједница позвана је да преиспита свој однос према природи, јер смо, и поред свих наших технолошких достигнућа, у потпуности зависни од здравих екосистема у обезбеђивању пијаће воде, хране, лекова, одеће, горива, заклона и енергије. Губитак биодиверзитета директна је последица непромишљених људских активности попут деградације екосистема, сече шума и неконтролисаног развоја инфраструктуре
Национални дијалог је окупио кључне актере из области пољопривреде, науке, цивилног друштва и привреде како би се разговарало о важности трансформације прехрамбених система за очување биодиверзитета. Одрживи прехрамбени системи су постали императив у свету, а Србија препознаје значај њихове имплементације ради заштите природе и очувања биолошке разноликости.
Кроз дијалог су промовисане мере и активности које се тичу агроекологије, локалне производње хране, очувања аутохтоних сорти биљака и подршке пољопривредницима у примени одрживих пракси. Наглашено је да је важно успоставити равнотежу између пољопривредне производње и очувања природних ресурса, како бисмо осигурали одрживу будућност за све.
Током дијалога, истакнута је важност сарадње и партнерских односа између владе, пољопривредних произвођача, стручњака и цивилног друштва у остваривању трансформације прехрамбених система. Само заједничким напорима и ангажовањем свих релевантних актера можемо постићи циљеве очувања биодиверзитета и одрживог развоја.
Разговараоло се о важности очувања генетичких ресурса и биолошке разноврсности као основе за одрживу пољопривреду. Панелисти су нагласили значај примене агро-еколошких мера у пољопривредној производњи, које доприносе очувању биодиверзитета. Такође, истакнута је неопходност прилагођавања прехрамбених система климатским променама како би се осигурала њихова одрживост у будућности. Посебан акценат је стављен на значај органске производње, која промовише одрживост и заштиту биодиверзитета. Панелисти су такође дискутовали о важности очувања земљишта као ресурса за пољопривреду и примени одрживих метода управљања земљиштем ради очувања плодности и биодиверзитета. У контексту одрживог развоја локалних руралних средина, представљен је концепт биодистрикта као модела који доприноси очувању биодиверзитета и промовише одрживи развој. Такође, истакнута је важност кратких ланаца снабдевања који подржавају локалне произвођаче хране и доприносе стварању одрживих прехрамбених система, али и о утицају употребе пестицида на биодиверзитет, при чему су представљени изазови и прилике за очување животињских и биљних врста.