Berba kantariona
U letnjem periodu se na livadama, pašnjacima, šumama, proplancima, te pored reka mogu videti zlatnožuti cvetovi koji poseduju veliku lekovitu moć. Radi se o kantarionu (Hypericum perforatum L.) čija potražnja konstantno raste.
U prethodnom periodu se sakupljao, ali s obzirom na to da je njegova eksploatacija dobila nekontrolisane razmere, sve veća je potreba za plantažnim gajenjem. I jedna i druga varijanta, ukoliko se sakupljaju/gaje prema organskim metodama treba zadovoljiti zahteve koji su propisani našim Pravilnikom o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji i metodama organske proizvodnje (Sl. glasnik RS br. 48/11). Ova višegodišnja zeljasta biljka nije zahtevna u pogledu klime i zemljišta. Može da uspeva i na nadmorskim visinama većim od 2.000 metara. Uglavnom raste na suvim livadama, ruderalnim staništima, šumskim čistinama i planinskim padinama. Nalazi se u blizini i četinara i listopadnog drveća.
Kod nas se najviše kantariona sakupi u jugoističnoj i istočnoj Srbiji, kao i na vojvođanskim livadama i pašnjacima.
Najpogodnije vreme za berbu je na početku punog cvetanja, što je u našim agroekološkim uslovima obično tokom juna. Kada je otvoreno 70 do 80% cvetova, najveći je prinos i sadržaj aktivnih materija (hipericina, hiperforina, flavonoida). Bere se nadzemni deo biljke u cvetu dužine 30 centimetara, u kome se nalazi najviše cvetova i listova, koji kad se osuši postaje droga poznata pod nazivom Hyperici herba.
Prilikom plantažnog gajenja, u prvoj proizvodnoj godini dobija se jedna, a u drugoj i trećoj – uspešno se obavljaju po dve berbe. Na nadmorskim visinama većim od 1.000 metara bere se samo jednom, uglavnom u toku jula, dok je na onim od 1.800 do 2.000 metara berba nadzemne mase uglavnom u prvoj dekadi avgusta.
Najbolje bi bilo da se ubiranje obavlja po sunčanom vremenu, jer je tada najveći sadržaj aktivnih materija u biljci. Period iskorišćavanja obično je tri godine, pošto se u četvrtoj znatno smanjuje biljna masa i gubi kvalitet nadzemne biomase.
Kantarion se suši u zaseni, raširen u tankom sloju, i to na promajnom mestu. Svakodnevno se okreće, a kada je prosušen, odvajaju se listovi i cvetovi od odrvenele stabljike. Potom se skladište i čuvaju – u teglama, kutijama, papirnim vrećama…
U nadzemnom delu kantariona u cvetu ima od 0,1 do 0,15 odsto naftodiatrona, koji su lokalizovani u sekretornim žlezdama i daju crvenu boju uljanim ekstraktima.
Aktivni sastojci kantariona deluju antidepresivno (kao MAO inhibitori) pa se koristi u tretmanu lakših depresija, uzbuđenja, nervoze, nemira i tegoba u menopauzi. Pokazuje povoljno dejstvo u tretiranju viralnih i retroviralnih infekcija.
U narodnoj medicini kod upala, kao antiseptik, za skupljanje tkiva. Svež nadzemni deo kantariona koristi se za pripremanje uljanog macerata (kantarionovo ulje) koje se koristi za zarastanje rana i zaceljenje opekotina i kod hemoroida.
Ipak, hipericin može kod osetljivih osoba izazvati fotosenzibilizaciju, pa se ne preporučuje sunčanje tokom terapije preparatima kantariona.
Dr Vladimir Filipović,
Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“